Najlepszy chleb francuski pain de campagne

Zdecydowanie mój ulubiony chleb pszenny na zakwasie żytnim. Zachwyca swoją grubą chrupiącą skórką oraz jasnym, wilgotnym, podziurawiony środkiem.

Poradzi sobie z nim każdy. Jest pracochłonny, ale gwarantuje Wam, że praca tutaj się opłaca i to bardzo. Przygotowanie jego zajmuje 2 dni. Sporo, ale teraz rozumiem dlaczego pieczywo w Charllote w Warszawie lub w Lokal w Katowicach ma swoją cenę. Ten chleb po prostu potrzebuje czasu, a czas jest cenny!

Swój chleb wypiekałam w szklanym garnku rzymskim, który ma kształt owalny. Dzięki temu chleb ma kształt bochenka. Najlepsze do tego są garnki żeliwne z zamykaną pokrywką. Francuski chleb pain de campagne wypieka się w nich najlepiej i ma cudnie okrągły kształt.

Ważny w tym przepisie jest starter, czyli zakwas żytni, którym mogę się podzielić i przesłać do Was kurierem!

Etapy przygotowania chleba francuskiego:

  1. Zaczyn na chleb najlepiej przygotować rano i dać mu 8 godzin na przefermetowanie.
  2. Następnie mieszamy składniki na ciasto i im również dajemy 30 min na pracę glutenu.
  3. Kolejno mieszamy nasz 8 godzinny zaczyn ze składnikami na ciasto i znów zostawiamy do przefermentowania na 5 godzin.
  4. W tym czasie składamy ciasto kilka razy na siebie, rozciągając je, by wzmocnić strukturę glutenu.
  5. Wieczorem dzielimy ciasto na 2 bochenki i układamy w koszyczkach do chleba (można użyć miski szklanej).
  6. Wkładamy każdy koszyczek osobno do lodówki w worku foliowym na 10 godzin.
  7. Rano wypiekamy 1 bochenek.
  8. Następnie wypiekamy 2 bochenek.

chleb francuski

Chleb francuski pain de campagne

Przepis na 2 bochenki (po 600 g)

Składniki na zaczyn:
  • 60 g zakwasu żytniego
  • 200 g ciepłej wody (ok 30 st.)
  • 200 g mąki pszennej
  • 50 g mąki pszennej razowej

Wszystkie składniki połącz w misce. Przykryj folią spożywczą i odstaw na 8 godzin w ciepłe miejsce do wyrośnięcia i przefermentowania (w zimie stawiam miskę na podłodze przy kaloryferze).

Składniki na ciasto chlebowe:
  • 620 g ciepłej wody (ok 30 st)
  • 740 g mąki pszennej
  • 60 g mąki pszennej razowej
  • 20 g soli
  • 2 g (pół łyżeczki) suchych drożdży

W dużej misie wymieszaj 740 g mąki pszennej i 60 g mąki pszennej razowej. Dodaj 620 g wody i wymieszaj ręcznie tylko do połączenia . Misę przykryj ręczniczkiem, odłoż ciasto do odpoczynku na 30 minut.

  • 360 g naszego wyrośniętego zaczynu- startera

Po tym czasie do ciasta chlebowego dodaj 360 g wcześniejszego zaczynu oraz sól i drożdże suszone. Zwilż dłoń w wodzie i wymieszaj ciasto dokładnie rozciągając ciasto i składając je na ciebie- ciasto jest bardzo luźne. Podbierz ciasto z boków i naciągaj je na górę ciasta, przekręcając miską zgodnie ze wskazówkami zegara. Przykryj miskę folią spożywczą, odstaw w ciepłe miejsce, aż ciasto podwoi swoją objętość, co zajmie mu 5 godzin. Podczas tych 5 godzin wyrastania ciasto chlebowe składaj- jak powyżej zbierając ciasto z boków i naciągaj je na górę (zwilżoną dłonią) 4 razy co 30 min, przez pierwsze 2 godziny wyrastania.

Po okresie wyrastania wyjmij ciasto na blat kuchenny i podziel na 2 części.  Podsyp blat mąką. Każdą część uformuj w kulę podbierając ciasto z blatu. Dwa koszyczki do wyrastania chleba lub 2 miski szklane wysyp mąką. Przenieś ciasto chlebowe do koszyczków/ misek, spodem do góry (góra bochenków będzie teraz na spodzie koszyków, by dół uformował się w ładny kształt okrągłego bochenka). Cały koszyczek razem z ciastem umieść w reklamówce foliowej (zapobiega ona wysychaniu ciasta w lodówce) i umieść w lodówce na całą noc na 10 godzin.

Nagrzej piekarnik z naczyniem żeliwnym lub żaroodpornym (wraz z pokrywką) do temp 250 st góra- dół bez termoobiegu.

Pierwszy bochenek wyjmij z lodówki, wyciągnij z reklamówki i przełóż do rozgrzanego naczynia żeliwnego. Czubkiem ostrego noża natnij chleb na górze w kształt kwadrata. Przykryj naczynie pokrywką i wstaw na kratce do pieczenia na najniższej szynie w piekarniku. Piecz przykryte w 250 st przez 30 minut. Następnie 20 minut bez pokrywki. Chleb powinien mieć kolor mocno wypieczony.

Wyciągnij naczynie z piekarnika przyłóż dłoń z rękawicą kuchenną na chleb i obrócić naczynie, tak by chleb wypadł na dłoń. Wystudź chleb francuski pain de campagne na kratce lub desce drewnianej.

chleb francuski

Następnie w taki sam sposób upiecz drugi chleb. Wyciągnij miskę z lodówki i przełóż ciasto do pustej już formy żaroodpornej. Wsadź do gorącego już piekarnika.

Chleb jest świeży aż do tygodnia czasu. Można też go zamrozić i wieczorem dzień przed podaniem go rozmrozić. Super się też sprawdza podpieczony na patelni grillowej jako grzanka do pomidorów lub tatara.

 

To mój najlepszy domowy chleb francuski jaki przygotowałam. Nie przerażajcie się długością opisu! Starałam się przedstawić wszystkie szczegóły, które ułatwią Wam jego przygotowanie. Jestem ciekawa Waszych opinii.

Print Friendly, PDF & Email

Mogą Cię również zainteresować

2 comments

Reply

Witam,
co można zrobić z pozostałym zaczynem, który nie wykorzystamy?

Reply

Ja rozdaję rodzinie i znajomym 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Required fields are marked *