Jura Krakowsko-Częstochowska jest niesamowita. Mamy tyle pięknych miejsc dookoła siebie, że wcale nie trzeba jechać na drugi koniec świata.W Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd nie daleko miejscowości Żarki leżą obok siebie dwa piękne zamki- warownie Kazimierza Wielkiego. Połączone są ze sobą bardzo łagodną trasą spacerową.

Z Mirowa do Bobolic

z-mirowa-do-bobolic

Spacer z Zamku w Mirowie do Zamku w Bobolicach zajmie nam ok. 30 min w jedną stronę. To idealna trasa dla rodzin z dziećmi. Trasa ma łagodne wzniesienia i kilka małych wapiennych skałek, które bez problemu można ominąć lub przejść przez nie. Jeżeli szukacie miejsca na spędzenie aktywnie weekendu z waszymi maluchami, w których chcecie zaszczepić ducha wędrówek górskich, koniecznie musicie to miejsce odwiedzić.

Pod zamkiem w Mirowie jest duży parking z restauracją. Tam można zostawić samochód zacząć spacer od wejścia na Zamek w Mirowie i zmierzać w stronę Zamku w Bobolicach, który można zwiedzić w środku wraz z dziedzińcem. Z powrotem można wrócić w stronę parkingu w Mirowie asfaltową leśną drogą. Oczywiście, zwiedzanie można zacząć od zamku w Bobolicach i zmierzać w stronę Zamku w Mirowie. Kolejność dowolna, bo ukształtowanie terenu nie powoduje, że trasy w jedną lub w drugą stronę są trudniejsze.

Na trasie między pomiędzy zamkami warto zajrzeć do Jaskini Stajnia, gdzie w roku 2006 odkryto w niej pierwsze w Polsce szczątki neandertalczyka.

jaskinia-stajnia

Obydwa zamki mają swoją wspólną legendę. Ciekawe, że każdy z nich na swoją własną, o czym będzie w dalszej części.

Zamek w Mirowie

zamek w mirowie

Jeden z najstarszych zamków na szlaku Orlich Gniazd. Usytuowany jest w bardzo malowniczej okolicy – dookoła rozpościerają się tzw. Skały Mirowskie. Posiada charakterystyczny strzelisty i surowy gotycki kształt. Ocalała część górna zamku i fragment dolnej. Do niedawna można było wejść do zachowanych komnat zamku dolnego, ale obecnie wejście jest zakratowane. Podziwiać można jednak wspaniałe kamienne mury i wieżę. W murach zachowały się gotyckie okna i otwory strzelnicze. Całość otoczona była również już nie istniejącym murem obwodowym, przed którym znajdowała się fosa. Zamek nie jest obrośnięty drzewami, więc widać go już z daleka pośród malowniczych skałek. Obecnie, po przejściu w prywatne ręce jest konserwowany i można go oglądać tylko z zewnątrz.

mirow-historiaRekonstrukcja wyglądu zamku gotyckiego z końca XIV w. wg Zygmunta Lisa

Legenda Zamku w Mirowie

Okoliczne legendy mówią o dwóch braciach, niezwykle do siebie podobnych, jeden władał Mirowem, drugi Bobolicami. Żyli hucznie i bogato, w lochach łączących oba zamki mieli ukryte ogromne skarby. Strzegła ich czarownica o czerwonych oczach oraz zły duch wcielony w psa. Pewnego razu jeden z braci wrócił z wojny z piękną księżniczką. Jego brat także się w niej zakochał. Zazdrosny brat, który ją przywiózł, zamknął ją w lochu i kazał strzec czarownicy. Drugi brat chciał pocieszyć księżniczkę więc gdy czarownica odleciała na miotle na Łysą Górę, przyszedł ją odwiedzić. Zazdrosny brat usłyszał warczenie psa i zszedł do lochów. Gdy zobaczył obejmującą się parę jednym cięciem miecza zabił swego brata. Niedługo potem gdy trunkiem zagłuszał wyrzuty sumienia rozszalała się straszna burza i raziła go piorunem. Księżniczka wciąż podobno przebywa w lochach strzeżona przez złą czarownicę, która od czasu do czasu wychodzi na powierzchnie i straszy napotkanych ludzi.

 

Zamek w Bobolicach

bobolice

Do niedawna niewielkie, ale robiące wrażenie ruiny zamku położone na dość stromym wzniesieniu. Warownia była doskonale dopasowana do ukształtowania terenu. Ocalał tylko górny zamek a konkretnie część mieszkalna z pozostałościami baszty na północno-wschodnim narożu. Widać piękne mury z otworami okiennymi. Nie zachowało się w ogóle sklepienie. Kiedyś do zamku prowadził most zwodzony ponad suchą fosą, a całość otaczały mury z blankami. Od strony południowej do budynku zamkowego przylegała druga mniejsza baszta z kopułą. Natomiast poniżej od tej strony stała czworoboczna wieża bramna broniąca przedzamcza (obecnie została zrekonstruowana wraz z murem obwodowym). Z zamku rozciąga się rozległy widok na całą okolicę, dobrze widać także sąsiedni zamek w Mirowie.
Kilka lat temu ruiny zaczęły zmieniać swoje oblicze, ponieważ kupił je senator Lasecki i przeprowadził jego odbudowę. Dziś zamek jest już w pełni zrekonstruowany, częściowo na podstawie fantazji autora projektu, ponieważ pierwotny wygląd budowli nie jest znany. Można już także zwiedzić wnętrze zamku z jego komnatami. Na samej górze jest taras widokowy na cała okolicę.

bobolice-ruinyZamek w Bobolicach ruiny IX wiek

bobolice2001Zamek w Bobolicach 2001 rok

bobolice2016Zamek w Bobolicach 2016 rok

Legenda Zamku w Bobolicach

bobolice-legenda

Z zamkiem związana jest legenda o dwóch braciach, z których jeden władał zamkiem w Bobolicach a drugi w Mirowie. Bracia byli ze sobą bardzo zżyci, nie mogli się bez siebie obejść. Pewnego razu przybył posłaniec królewski i wezwał władcę Bobolic do wzięcia udziału w wojnie na Rusi. Drugi brat postanowił o chlebie i wodzie oczekiwać na powrót brata. Ten wrócił ze skarbami i piękną dziewczyną w której zakochał się i pan Mirowa. Skarbami się podzielili a o tym kto poślubi dziewczynę miało zadecydować ciągnięcie losu. Wygrał brat z Bobolic. Od tej pory braterska miłość się skończyła. Pan Mirowa nie dawał za wygraną, tym bardziej że dziewczyna pokochała właśnie jego. Gdy władca Bobolic opuszczał zamek, jego żona i brat spotykali się w podziemiach łączących oba zamki. Gdy rzecz się wydała, pan Bobolic zabił brata a żonę zamurował w lochach.

Zwiedzanie Zamku w Bobolicach

bolice-wetrze

Między maj-październik Zamek dostępny jest do zwiedzania codziennie w godzinach: 10:00 – 18:00. Wejścia na Zamek z osobą oprowadzającą odbywają się co pół godziny. Ostatnie wejście o godz. 17.30.
W soboty i niedziele możliwe zwiedzanie indywidualne w godzinach od 10:00 do 18:00.
W miesiącach listopad-kwiecień Zamek dostępny jest do zwiedzania codziennie w godzinach: 10:00 – 16:00. Wejścia na Zamek z osobą oprowadzającą odbywają się co pół godziny.

Bilet wstępu:
Normalny – 15,00 zł
Ulgowy – 10,00 zł
Szkolny – 5,00 zł

Dzieci do 3 roku życia – wejście bezpłatne.

http://www.zamekbobolice.pl/zamek.html

Print Friendly, PDF & Email

Mogą Cię również zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Required fields are marked *