Trdelnik słodki czeski rarytas
Trdelník -tradycyjne, drożdżowe ciastko wykonane z walcowanego ciasta, owijanego wokół kija, a następnie grillowanego i posypanego cukrem wymieszanym z migdałami lub z cynamonem. Przepis podobno przybył do Skalicy, słowackiej miejscowości przy granicy z Czechami, pod koniec XVIII wieku. Mieszkańcy Skalicy zmodyfikowali oryginalną wersję i w rezultacie powstał jeden z najlepszych czesko-słowackich słodkich frykasów. Obecnie bardzo popularny wśród turystów odwiedzających Czechy, zwłaszcza Pragę.
Spacerując po praskiej starówce, co krok można trafić na budki przygotowujące na świeżo tradycyjne trdelníki. W większości miejsc piecze się je na ogniu, na wałkach z drewna. Upieczone ciasto posypuje się cukrem i cynamonem, środek wypełnia się płynną czekoladą lub lodami waniliowymi. Najważniejsze jest to by zjeść trdelníka od razu na ciepło, zaraz po przygotowaniu. Wtedy jest najpyszniejszy i cukier chrupie pod zębami przy każdym gryzie, a same ciasto niebiańsko rozpływa się w ustach.
Czeski trdelník ma swoje podobizny w innych krajach regionu, ma.in. w Austrii, Niemczech i Rumunii. Jego polskim odpowiednikiem jest sękacz, także zawijany i pieczony na rożnie.
Czeski Trdelník 8 szt
składniki na ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 1 jajko
- 2 żółtka
- 250 ml letniego mleka
- 80 g masła
- szczypta soli
- 10 g drożdży
- 9 łyżek cukru pudru
składniki na posypkę:
- 20g masła roztopionego
- cukier biały drobny lub trzcinowy drobny
- cynamon
- płatki podprażonych migdałów
Przygotowanie:
Drożdże rozetrzeć z łyżką cukru, mąki i odrobiną mleka. Odstawić na 15 minut by zaczyn ruszył. Ze wszystkich składników wyrobić ciasto. Pod koniec wyrabiania kiedy ciasto ma gładką konsystencję dodajemy roztopione masło. Odstawić ciasto do wyrośnięcia na ok 1 h w posmarowanej misce masłem. Po tym czasie wyjąć na stolnice i lekko wyrobić. Podzielić na 12-14 kulek. Z każdej kulki zrobić długi wałeczek (jak na kopytka), który trzeba następnie rozwałkować cieniutko na paski o szerokości ok 5cm.
Piekarnik rozgrzać do temp.190 stopni
Cukier wymieszać z cynamonem w dowolnych ulubionych proporcjach.
Paseczek ciasta posmarować masłem i nawinąć na rolkę tak by masło znajdowało się na zewnątrz. Obsypać lub obtoczyć w cukrze z cynamonem i ustawić pionowo na blaszce. Podobnie ponawijać pozostałe paski. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec na złoto ok. 15-20 min (w zależności od grubości ciasta i ilości zawiniętych warstw).
Są specjalne formy do pieczenia ślicznych i równych Trdelnik`ów firmy Tescoma
Są też domowe metody 🙂 zwykła folia aluminiowa i gotowe.
2 comments
LILKA
Polski sękacz nie jest zawijany, nie jest też drożdżowy. Proszę nie pisac głupot.
Agnieszka Jasińska
Nie napisałam, że jest drożdżowy, a zwijany owszem jest 🙂 Ku jasności definicja sękacza „Sękacz w wyniku polewania rożna kolejnymi warstwami ciasta w przekroju sękacza widoczne są grubsze warstwy jasnego ciasta przedzielone ciemnymi warstewkami ciasta spieczonego, co przypomina słoje roczne w pniu drzewa. Spływający w trakcie pieczenia nadmiar ciasta tworzy zastygające sople, które w ostatecznym efekcie naśladują sęki.”