Eklerki kawowe
Eklerki, ptysie, ciasto na karpatkę. Pod tymi różnymi nazwami kryje się jeden rodzaj ciasta tzw. ciasto parzone. Z jednej receptury można uzyskać 3 różne kształty i 3 różne desery. Eklerki są podłużne, przekrojone na pół i przełożone masą. Ptysie są małe i okrągłe i nadziewane masą w środku. Karpatka natomiast jest w formie ciasta przełożonego masą i oprószona dużą ilością cukru pudru.
Słowo „ekler” zapożyczone jest z francuskiego słowa éclair oznaczającego „błyskawicę”. Istnieje teoria, według której ciastko to zawdzięcza swoją francuską nazwę zgrabnej budowie, umożliwiającej ich „błyskawiczne” zjedzenie. W krawiectwie zamki błyskawiczne również nazywa się eklerami. Może przez ich kształt i formę?
Eklerki kawowe (7 dużych porcji)
Składniki na ciasto:
- 135 ml mleka
- 135 ml wody
- 60 g masła
- 150 g mąki pszennej typ 450
- 30 g mąki ziemniaczanej
- 4 jajka (M)
- szczypta soli
Składniki na masę kawową:
- 200 ml mleka
- 2 łyżeczki kawy
- 3 żółtka
- 20 g mąki pszennej
- 10 g mąki ziemniaczanej
- 100 g cukru trzcinowego
- 1 laska wanilii
- 1 łyżka masła
Składniki na polewę:
- 100 ml syropu klonowego
- 25 g kakao
Przygotowanie ciasta:
Nagrzewamy piekarnik na 180 st z funkcją góra-dól. Do garnka wrzucamy masło by się roztopiło. Następnie wlewamy wodę i mleko. Czekamy, aż płyn się zagotuje. Wsypujemy obydwie mąki i na małym ogniu, ciągle mieszamy ciasto, aż powstanie jednolita zwarta błyszcząca kula. Zdejmujemy garnek z ognia i odkładamy ciasto do schłodzenia. To bardzo ważny etap, bo jak ciasto będzie za gorące to nie wyrosną eklery i zważą nam się jajka, które dodamy do ciasta. Ciasto musi być letnie.
Do misy miksera przekładamy ciasto i ucierając dodajemy po kolei jajka i sól. Od wielkości jajek zależy konsystencja ciasta. Musimy uzyskać strukturę zwartego puree bez grudek, tak by można było wycisnąć ciasto ze szprycy.
Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Zwarte ciasto przekładamy do rękawa cukierniczego. Odcinamy koniec i wyciskamy ciasto na blachę o długości 10 cm i 3 cm szerokości. Pamiętajcie o dostępach pomiędzy porcjami ciasta, gdyż eklerki bardzo urosną.
Blachę z eklerkami wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok 25 min. Nie otwieracie piekarnika w trakcie pieczenia, bo ciasto opadnie!!!! Po 25 min sprawdźcie kolor eklerków. Jeżeli są mało rumiane dajcie im jeszcze 5 min by zbrązowiały.
Upieczone eklerki odkładamy na bok i studzimy.
Przygotowanie masy:
Do garnka wlewamy mleko. Laskę wanilii rozcinamy i wyciągamy z niej nasiona, które wrzucamy do mleka. Następnie wsypujemy kawę do mleka i gotujemy. Jak tylko mleko się zagotuje zdejmujemy garnek z ognia.
W misie miksera uciekamy żółtka z cukrem na jasną, puszystą masę. Nadal ucierając wsypujemy mąkę, by powstała nam gładka papka. Powoli wlewamy 100 ml gorącego mleka do masy i miksujemy do jednolitej konsystencji. Wyłączamy mikser.
Masę z jajkami i mlekiem przelewamy do garnka z pozostałym mlekiem. Włączamy ogień i podgrzewamy ciągle mieszając trzepaczką, by nie powstały grudki. Po ok 1 min masa zacznie nam przypominać konsystencję budyniu. Musi być ona zwarta, tak by można ją było wycisnąć przez szprycę. Zdejmujemy garnek z ognia i przekładamy do rękawa cukierniczego z dekoracyjną końcówką tzw. tylką.
Przygotowanie polewy:
W miseczce mieszamy syrop klonowy i kakao do jednolitej, płynnej konsystencji.
Podanie:
Bardzo ostrym nożem rozcinamy upieczone eklerki wzdłuż. Rękawem cukierniczym nakładamy masę kawową na spód eklerka i przykrywamy drugą częścią. Za pomocą łyżeczki polewamy eklerki polewą kakaową.