Jak układać żywność w lodówce?
Zazwyczaj robimy zakupy w pośpiechu i w pośpiechu także układamy je w lodówce, tworząc wszędobylski bałagan, nie wspominając już o przemyślanym ich rozmieszczeniu. A to wielki błąd, bo to co znajduje się na naszych talerzach ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Warto więc zadbać o właściwie przechowywanie żywności, by nam nie szkodziła.W odpowiednio zagospodarowanej lodówce panuje określona hierarchia. Jest tak, ponieważ wewnątrz lodówki występują na pewnych poziomach różnice temperatur.
Jak układać żywność w lodówce?
- Na górnej półce panuje około 8°C należy przechowywać przetwory w słoikach, a także mleko, kefiry i jogurty. W takiej temperaturze rozwijają się „dobre” bakterie kwaszące.
- Półka środkowa (ok. 4-7°C) jest idealnym miejscem na produkty o krótkiej dacie trwałości: biały ser, twarożek, wędlina. Jest to idealna półka na „obiadowe resztki”, które czekają na swoje nowe życie.
- Półka znajdująca się ponad pojemnikami na warzywa jest miejscem przeznaczonym do przechowywania świeżego mięsa i ryb, panująca tu temperatura (2°C) zmniejsza możliwość rozwoju drobnoustrojów. Mięso najlepiej trzymać w zamykanych pojemnikach, albo owinięte w pergamin, a sam pergamin warto owinąć folią aluminiową.
- Dolne szuflady (ok. 7-10°C i wyższa wilgotność) są przeznaczone do przechowywania warzyw i owoców. W przypadku sałaty opakowanie nie powinno być szczelne, ponieważ w warunkach beztlenowych następuje przemiana azotanów (których może być sporo w sałacie) w niebezpieczne dla naszego zdrowia azotyny.
- Na bocznych półkach (ok. 10°C) powinno się trzymać oleje roślinne, soki w kartonach, butelki z sosami, np. ketchup. Na drzwiach lodówki znajduje się również pojemnik na jajka.
Ze względu na stosunkowo suche powietrze krążące w lodówce żywność może się wysuszać. I to jest powód, dlaczego powinniśmy przechowywać jedzenie w pojemnikach lub specjalnym pergaminowym papierze.
Niektóre produkty nie wymagają przechowywania w lodówce, a nawet w takich warunkach tracą swą jakość. Są to np. egzotyczne owoce, pomidory, rośliny strączkowe, ogórki oraz cukinia. Warzywa i owoce, które powinny dojrzeć przed spożyciem, również należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Pamiętajcie również, że chleb przetrzymywany w lodówce szybciej czerstwieje.
Jedni chowają produkty do woreczków inni do pojemników próżniowych. Jeżeli macie jakieś patenty jak układać żywność w lodówce lub na przedłużenie żywotności produktów spożywczych, to z przyjemnością je poznam 🙂
One comment