Która mąka jest najzdrowsza?

Mąka jest oczyszczonym, a potem zmielonym ziarnem. To podczas oczyszczania ziarna usuwane są z niego zewnętrzne części łuski. Im bardziej oczyszczone jest ziarno tym mniej w nim błonnika, minerałów i witamin, a więcej węglowodanów.

Typ mąki oznacza zawartość minerałów. Im wyższa liczba oznaczająca  typ mąki, tym więcej minerałów ona zawiera, ale jednocześnie jest ciemniejsza i ma  grubszą granulację. Która mąka jest najzdrowsza?

ziarno

 Typy mąk (czyli w jaki sposób mąki są mielone) i ich zastosowanie

Mąka typ – 400, idealna do wypieku ciast tortowych.

Mąka typ – 450, przeznaczona do wypieku ciast biszkoptowych, tortów i ciast francuskich.

Mąka Wrocławska typ – 500, mąka przeznaczona do wypieku pierników, kruchych ciast, naleśników, omletów.

Mąka Poznańska typ – 500, mąka przeznaczona do makaronów, lanych klusek.

Mąka Krupczatka typ – 500, szerokie zastosowanie w kuchni domowej do wypieku babek, ciast z owocami, wyrobu makaronów, ciasta do pierogów.

Mąka Luksusowa typ – 550, do wypieku ciast drożdżowych, naleśnikowych oraz kopytek, knedli, klusek.

Mąka typ – 650, do wypieku bułek, wypieku pierników, miodowników i ciast ciemnych, robienia zasmażek, jako naturalny składnik zagęszczający do zup i sosów.

Mąka typ – 1850, mąka graham do wypieku pieczywa.

Mąka typ – 2000, mąka razowa do wypieku pieczywa.

która mąka jest najzdrowsza

Rodzaje mąk glutenowych

Najczęściej do wypieku pieczywa używa się mąki pszennej. Nie tylko z pszenicy wytwarza się mąkę. Jest wiele rodzajów zbóż, z których się ją wytwarza. Każda z nich ma swój kolor i właściwości, które wpływają na smak, zapach i konsystencję wypieku.

 

Mąka pszenna, od tysięcy lat stanowiła podstawowy produkt żywnościowy na terenach zachodniej Europy. Dziś ponad jedna czwarta białka w diecie przeciętnego Europejczyka pochodzi z pszenicy, która jest ponadto dobrym źródłem błonnika, witamin z grupy B, witaminy E i różnych soli mineralnych. Niektóre wartościowe składniki, takie jak błonnik, mogą jednak zostać usunięte z pszenicy w procesie przemiału.

mąka pszenna

Mąka jęczmienna (mąka z pęczaku), była podstawą wyżywienia w Szkocji i w północnej Anglii na długo przed tym zanim zaczęto uprawiać tam pszenicę. Mieszanka mąki jęczmiennej, w ilości 10-15 %, wzbogaca smak pszennego czy żytniego chleba na zakwasie, a nawet zwykłego pszennego pieczywa na rozczynie drożdżowym.

mąka jeczmienna

Mąka owsiana, można ją łatwo przygotować, mieląc płatki owsiane w robocie kuchennym lub młynku. Dodana do pszennej, mąka owsiana nadaje pieczywu aromatu i wartości odżywczych oraz zagęszcza jego konsystencję.

mąka owsiana

Mąka żytnia, była najczęściej używaną mąką w Europie Wschodniej i Środkowej, tam, gdzie gleba jest nie dość urodzajna lub klimat za chłodny do uprawy pszenicy. Z ciasta żytniego, nie zawierającego siatki glutenowej, otrzymuje się chleb ciemny i smaczny, mimo zwartego miękiszu. Aby pieczywo było lżejsze, miesza się zwykle mąkę żytnią z pszenną. Mąkę żytnią dodaje się również często do pszennej, by poprawić smak chleba na zakwasie.

mąka żytnia

Mąka sojowa, bardzo odżywcza i prawie nie zawierająca skrobi, jest miałka i ma lekki posmak migdałów. Dodawana jest niekiedy do mąki pszennej, ponieważ wzbogaca pieczywo w białko i opóźnia jego czerstwienie.

mąka sojowa

Mąka orkiszowa, należy do tej samej rodziny, co zwykła pszenica, ale ma inną strukturę genetyczną i w związku z tym jego ziarno zawiera nieco więcej białek, witamin i składników mineralnych. Mąka z orkiszu nadaje się idealnie do wypieku, a upieczony z niej chleb jest smaczny i nie kruszy się.

mąka orkiszowa

Mąki bezglutenowe

Mąka kasztanowa, powstaje w wyniku mielenia suszonych kasztanów jadalnych. Jest bardzo odżywcza i ma właściwości lecznicze.

mąka kasztanowa

Mąka ryżowa, to nic innego jak zmielone ziarna suchego ryżu (można mieszać ze sobą różne rodzaje: długoziarnisty, basmati, jaśminowy, brązowy)

mąka ryżowa

Mąka gryczana, otrzymywana jest z nasion gryki, uprawianej jako roślina zbożowa, (choć zbożem nie jest), a pochodzącej z Azji. Szaro – brązowa, mąka ma charakterystyczny smak, z lekką goryczką i używana jest głównie do ciasta na bliny i naleśniki, przy czym z reguły miesza się ją z mąką pszenną. Niewielka domieszka mąki gryczanej w cieście chlebowym nadaje pieczywu bardziej intensywny smak.

mąka gryczana

Mąka kukurydziana, jest żółta, miałka lub też ziarnista, uzyskiwana z przemiału ziarna kukurydzy. Ponieważ nie zawiera ona glutenu, trzeba ją prawie zawsze łączyć z mąka pszenną. Mąka kukurydziana jest idealna na tradycyjne tortille.

mąka kukurydziana

Mąka jaglana, to mąka, która powstaje z łuskanych ziaren prosa. Ma bardzo dużo witamin i minerałów i łagodny smak. Idealnie nadaje się do słodkich i słonych wypieków.

mąka jaglana

Mąki orzechowe (migdałowe, kokosowe), powstają dzięki zmieleniu równych gatunków orzechów. Mogą być one wcześniej uprażone dla podkręcenia smaku.

mąka orzechowa

Mąka z manioku (tapioka), idealna jako zagęszczacz zup i sosów, dodatek do budyniu czy ciast na pierogi, elastyczne naleśniki i bezglutenową pizzę; świetnie uelastycznia i nadaje ciągliwość ciastu.

mąka z tapioki

Mąka ziemniaczana (skrobia ziemniaczana), skrobia kukurydziana, mąka z maranty, nadają elastyczności i lepkości, stanowią spoiwo dla ciast i są rewelacyjnym zagęstnikiem do sosów czy przetworów.

mąka ziemniaczana

Mąka z ciecierzycy, fasoli, soi, otrzymuje się ją ze zmielenia suchych ziaren nasion. Jest idealna do zagęszczania zup i ciast. Mąki te uważane są za najzdrowsze ze względu na duże ilości białka, obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Zapobiegają anemiom

mąka z ciecierzycy

mąka z fasoli

 

Jak widzicie mąkę można zrobić prawie ze wszystkiego na co macie ochotę. Bardzo dobrze mieli się zboża, orzechy czy nasiona w młynku do kawy. Blender niestety nie daje rady zrobić z produktów sypkiego proszku. Ja mam jeden z najtańszych młynków do kawy z Lidla i sprawdza się rewelacyjnie.

Jeżeli znacie jakieś inne rodzaje mąki, coś w stylu SUPERFOOD z przyjemnością poznam Wasze typy.

 

Print Friendly, PDF & Email

Mogą Cię również zainteresować

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Required fields are marked *