Beza kajmakowo kakaowa
Podobno kto raz zje dobrą bezę, to na zawsze ją pokocha. Podkreślam…dobrą! Moje początki z bezą były różne. Raz wychodziły dobre, innym razem były porażką. Długo z nią walczyłam. W końcu się polubiłyśmy. Ba…nawet mogę chyba stwierdzić, że kochamy się miłością wzajemną.
Biała beza Pavlowa
Nazwa tortu bezowego Pavlova pochodzi od nazwiska jednej z najsłynniejszych rosyjskich tancerek – Anny Pavlovej. Pavlova zasłynęła ze swojej roli baletowej, gdzie zachwycała widzów swoją lekkością i wdziękiem. Jak głosi legenda – Tort Pavlova został przygotowany z wdzięczności dla tancerki za jej trasę koncertową na terytorium Nowej Zelandii w miejscowości Wellington w 1926. Do miejsca powstania bezy roszczą również pretensje Australijczycy twierdząc, że została ona wykonana dla tancerki przez Berta Sachse w australijskim Perth.
Jak widzicie nie do końca znane są losy jednego z najsłynniejszych tortów świata. Pewne jest tylko tyle, że bezę dekorowaną owocami i bitą śmietaną zaczęto nazywać od nazwiska słynnej tancerki ok. 1933 roku.
Moja beza jest wariacją przepisu bazowego Pavlovej i jest niesamowicie pyszna! Czekoladę karmelową możecie zastąpić gorzką lub białą. Naprawdę jest warta grzechu kalorycznego!
Beza kajmakowo kakaowa
Składniki na bezę:
- 7 dużych jajek (L)
- 450 g cukru drobnego
- 2 łyżeczki octu jabłkowego
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 3 łyżeczki kakao
- 50 g czekolady mlecznej karmelowej (używam czekolad Callebaut)
Składniki na masę:
- 500 ml śmietanki 36%
- 250 g mascarpone
- 200 g masy kajmakowej (z przepisu lub gotowej z puszki)
Przygotowanie bezy:
Wszystkie składniki muszą być w temperaturze pokojowej. Nagrzewamy piekarnik na 140 st z funkcją góra-dół. Czekoladę kroimy na bardzo drobne kawałeczki. Oddzielamy żółtka od białek, uważając by w białkach nie było żadnego żółtka. Do misy miksera wlewamy białka i miksujemy na sztywną pianę. Następnie ciągle ubijając, bardzo powoli, łyżka po łyżce wsypujemy cukier drobny. Nadal ubijając dodajemy mąkę ziemniaczaną i ocet. Zatrzymujemy miksowanie i wsypujemy czekoladę oraz kakao. Łyżką delikatnie mieszamy 3 razy by kakao zrobiło nam wzorek w masie, a czekolada zapadła się w białkach.
Wykładamy blachę papierem do pieczenia i rysujemy 2 okręgi 20 cm na papierze (na 1 blaszce mieszczą się 2 okręgi 20 cm). Wylewamy masę bezową na okręgi. Spatułą delikatnie wyciągamy masę na bokach ku górze.
Wsadzamy blachę z bezą na środkową szynę w piekarniku i pieczemy 70 min. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy bezę w środku zamkniętą, aż do całkowitego wychodzenia się piekarnika.
Przygotowanie masy:
Śmietankę 36% wlewamy do misy miksera i ubijamy, aż zobaczymy wzorek na śmietanie od końcówki miksera. Dodajemy do śmietanki mascarpone i masę kajmakową. Wszystko razem mieszamy na najwyższych obrotach ok 30 sek by powstała jednolita konsystencja.
Jeden płat bezy wykładamy na paterę. Nakładamy na niego 1/2 masy kajmakowej i przykrywamy drugim płatem bezy. Na górę wykładamy pozostałą masę kajmakową.
Beze kajmakowo kakaową można udekorować świeżymi owocami np. malinami, borówkami.
4 comments
Sylwia Nowak
Zdarzyło mi się kilka razy w życiu przygotowywać bezę, ale bez masy kajmakowej i jeszcze nigdy nie wyszła mi na 100% idealna… 🙁
Wygląda cudnie, więc pewnie smakuje nieziemsko 🙂
Agnieszka
Ja zaczynałam od białej tradycyjnej Pavlovej. Na niej się uczyłam i poznawałam swój piekarnik. Bo znajomość temp. w piekarniku to ważna sprawa. Niektórym przy 140 st beza się pali, wtedy zalecam zmniejszyć na 130 st. Powoli dojdziesz do wprawy 🙂 Trzymam kciuki!!
Sylwia Nowak
W sumie ja robiłam z tego ( http://www.ciasta.net/tort-bezowy.php ) i nawet się udaje, pod warunkiem, że podchodzę do tego z odpowiednim, pozytywnym uczuciem, wręcz z miłością 🙂 Dziękuję za odpowiedź 🙂
Sylwia Nowak
W sumie ja robiłam z tego przepisu: http://www.ciasta.net/tort-bezowy.php i nawet się udaje, pod warunkiem, że podchodzę do tego z odpowiednim, pozytywnym uczuciem, wręcz z miłością 🙂 Dziękuję za odpowiedź 🙂