Karkonosze są najwyższym pasmem górskich Sudetów. Ich najwyższym szczytem jest Śnieżka, ale nie o niej będzie tutaj mowa.

Chciałam Wam opowiedzieć o cudownym miejscu- Skalne Miasto, które znajduje się w Czechach, 10 km od Naszej granicy.

SKALNE MIASTO

czechy adrspach

W Skalnym Mieście wędrujemy w labiryncie ścieżek wytyczonych pomiędzy majestatycznymi, stromo wznoszącymi się skałami przybierającymi niesamowite, baśniowe formy. To podróż w geologiczną przeszłość naszej planety połączona z obcowaniem z dziką przyrodą . Ja się tam czułam jak Alicja w Krainie Czarów!
 czechy skalne miasto
Większość turystów zaczyna podróż w miejscowości Adrspach, myśląc, że tylko tam jest skalne miasto. Najpiękniej i najlepiej jest natomiast zacząć wycieczkę w miejscowości Teplice nad Metuji. Wejście do parku kosztuje 100 koron czeskich/ osoba dorosła czyli ok 20 zł. Rozpoczniecie tu geologiczną podróż w czasie, która zachwyca swoją wielkością skalną, ale również swoją delikatnością przyrody.
 _________________________________________________________

Skalne Miasto Trasa Teplice nad Metuji- Teplice nad Metuji (5 km – 1,5 h)

czechy skalne miasto
Dla rodzin z dziećmi polecam trasę bardzo łagodną i niesamowicie widokową. Podróż rozpoczyna się na parkingu Teplice nad Metuji skaly, gdzie niebieską ścieżką przejdziecie najpiękniejsze miejsca i widoki, jakie przygotowało Skalne Miasto. W miejscu, gdzie łaczy się szkla niebieski z zielonym proponuje zawrócić i zaplanować powrót tą samą trasą. Kontynuacja zieloną, a następnie niebieską trasą wymaga dużo wspinaczki po korzeniach drzew i kamieniach. Trasa zajmuje ok 2 godzin. Nie ma nigdzie na trasie możliwości kupienia czegoś do picie czy do jedzenia, więc zalecam zabrać coś ze sobą.
Warto natomiast po powrocie tą samą trasą przejechać autem do Adrspach i zwiedzić Skalne Miasto od tamtej strony. Pamiętajcie o zabraniu biletu wstępu, przy zakupie wejściówki do Teplic (w kasie Panu zdarza się zapomnieć 😉 wydać bilet i paragon, bo jedna opłata obowiązuje na cały park).
__________________________________________________________

 Skalne Miasto Trasa Teplice nad Metuji- Adrspach (10 km- 4 h)

czechy skalne miasto trasa
Dla miłośników górskich wędrówek polecam trasę 10 km, która uprzedzam wymaga mocnych nóg (do pokonania jest z 1000 stopni schodowych, gdyż w przełęczach od strony Adrspachu są ustawione drabinki/ podejścia w górę i w dół).
Tutaj z szlaku niebieskiego, który jest miły i fajny wchodzimy na kawałek zielonego, a następnie znów na niebieski, który nie jest tym samym niebieskim, co ten pierwszy! Niebieski przy połączeniu z żółtym jest bardzo stromy i ma dużo podejść w górę i w dół. Ale jest bardzo widokowy! Większa część prowadzi lasem, więc dla Nas był to niesamowity relaks dla duszy! Całość  trasy zajęła Nam 4  godz. Tutaj również nie ma możliwości kupienia nić do picia i jedzenia. Dopiero przy wyjściu z parku w Adrspach jest okazja by coś zjeść. Choć kuchnia tym miejscu nie powala, jest dość smacznie i trochę „czesko” 🙂
_________________________________________

Skalne Miasto to masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach, będący fragmentem Gór Stołowych . W zdecydowanej większości składa się z piaskowców, które przez miliony lat wskutek erozji i działalności rzek i strumieni ukształtowane zostały w niesamowite formy. Wiele z nich posiada własną nazwę jak: Skład sera, Indianin oraz cały zwierzyniec: Sowa, Słonie, Odyniec, Koń, Pies… Wcale nie trzeba mieć bujnej wyobraźni, by patrząc na tabliczki z podanymi nazwami móc je zobaczyć. Nie myślcie, że ktoś pozmieniał kierunki strzałek…one dobrze wiedzą gdzie macie patrzeć :).

czechy skalne miasto

Obszar Skał Teplickich został objęty rezerwatem przyrody. Jest bardzo cenny nie tylko ze względów geologicznych i geomorfologicznych, lecz także pod względem różnorodności fauny i roślinności. Zidentyfikowano tu 238 pierwotnych gatunków roślin. Jest to magiczne miejsce, jeżeli szukacie wyciszenia i spokoju.

W sezonie letnik podczas wakacji, jest tutaj mnóstwo turystów. Warto poczekać i odwiedzić to miejsce we wrześniu lub październiku.

_________________________________________________________

Skalne Mesto (po czesku) to również wymarzone miejsce do wspinaczki skałkowej. Jednak ta możliwa jest tylko i to wyłącznie w wyznaczonych miejscach wspinaczkowych. Wysokości na jakie wspinają się dzielni śmiałkowie nawet mnie była w stanie zaskoczyć!

Jestem zauroczona tym miejscem. Z Katowic dojazd do Skalnego Miasta zajmuje 3 godz. (mniej niż do Zakopanego czy Szczawnicy!).

Granicę najlepiej przekraczać w Mieroszowie (nie każda nawigacja tak prowadzi, a to skraca przejazd o 40 min w porównaniu do innych tras).

Spędziliśmy tutaj tylko 24 godz. To zdecydowanie za mało. Ceny za nocleg są tu dość wysokie w porównaniu do standardu, jakie oferują hotele i pensjonaty. Proponuję znaleźć nocleg w pobliżu, ale nie bezpośrednio przy wejściu do Parku Narodowego. Zaoszczędzicie dużo pieniędzy!

                

Print Friendly, PDF & Email

Mogą Cię również zainteresować

2 comments

Reply

Aga cudownie tam… A ja zastanawiałam się czy warto… Musze tam pojechać

Reply

Ja jestem zachwycona! 🙂 Czesi troszkę kuleją z „organizacją” tam turystyki, ale może i dobrze, bo i bez promocji tego miejsca jest tam mnóstwo ludzi w sezonie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Required fields are marked *