W moim rodzinnym domu sama stworzyłam tradycje przygotowywania świątecznego śledzia. Śledzie korzenne zaskakują smakiem i są pyszne. Łącze tutaj słodycz karmelizowanej cebuli i czerwonego pieprzu oraz przyprawę piernikową ze słonym śledziem. To wszystko pasuje do siebie idealnie!

Smaki przegryzają się po ok 4 dniach. Staram się tyle wytrzymać, by do nich nie zaglądać i nie podjadać. Dla niecierpliwych też jest rada- możecie zjeść od razu, ale w tym wypadku na prawdę warto poczekać!

 

śledzie korzenne
MATIASY

 

śledzie korzenne
ŚLEDZIE

 

Pamiętajcie kupując śledzie lub matiasy, że matias jest młodym osobnikiem śledzia. Jego „mięso” jest delikatniejsze i bardziej maślane, przez to, że nie wszedł w okres dojrzewania. Sam śledź to osobnik dorosły ryby. Nie dajcie się nabrać w sklepach, że istnieje takie coś jak śledź a`la matias. Bo może być albo śledź albo matias. Te chwyty marketingowe są słabe. Matias jest 2x droższy od śledzia i 100x smaczniejszy, ale też trudniejszy do zdobycia. Jeżeli lubicie śledzie, a nie jedliście prawdziwego matiasa to poszukajcie w rybnym lub zapytajcie sprzedawcę o dostępność!

Innym świetnym świątecznym przepisem jest śledź z jabłkiem i chrzanem. Z blinem smakuje wybornie!

Śledzie korzenne

Składniki:

  • 1 kg śledzi lub matiasów
  • 4 cebule
  • 4 łyżki oleju z pestek winogron
  • 3 liście ziela angielskiego
  • 3 liście laurowe
  • 3 łyżeczki przyprawy korzennej (lub samego cynamonu)
  • 4 łyżki czerwonego pieprzu
  • 1 cytryna
  • 2 łyżki miodu
  • 50 ml oleju lnianego (można użyć z pestek winogron)
  • 50 ml oleju z pestek winogron (lub rzepakowy tłoczony na zimno)

Przygotowanie:

Matiasów nie trzeba płukać i zalewać wodą. Śledzie przepłucz pod bieżącą zimną wodą. Włóż do miski i zalej zimną wodą. Po godzinie zmień wodę. Powtórz czynność jeszcze 2 razy.

Cebule obierz i pokrój w piórka. Rozgrzej patelnie i wlej na nią 4 łyżki oleju z pestek winogron. Wsyp przyprawę piernikową lub tylko cynamon. Dodaj ziele angielskie i liść laurowy. Wsyp cebule i smaż całość ok 10 min, aż cebula będzie skarmelizowana i lekko złota. Wyłącz ogień i dodaj czerwony pieprz oraz miód. Sparz cytrynę i zetrzyj z niej skórkę. Dodaj do cebuli. Wymieszaj całość.

Śledzie odcedź z wody i osusz ręcznikiem papierowym. Pokrój każdy filet na 6 kawałków. Jeśli lubisz mniejsze kęsy, to pokrój śledzia drobniej.

Zmieszaj pokrojone śledzie z podsmażoną cebulą z przyprawami i przełóż do słoika. W pierwszej kolejności wlej olej lniany- jeśli używasz. Następnie olej z pestek winogron lub rzepakowy tłoczony na zimno. Możesz dodać każdy olej, który lubisz. Olej z pestek winogron jest bezwonny i bezsmakowy, więc nie zmienia smaku śledzia. Wlej oleju tyle, by przykrył w całości śledzie. Zakręć słoik i odstaw do lodówki na min 4 dni.

Możesz je zjeść od razu, ale smaki cudnie przenikają się dopiero po 4 dniach.

Tak przygotowane śledzie korzenne mogą stać 1 tydzień w lodówce.

Print Friendly, PDF & Email

Mogą Cię również zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Required fields are marked *