Ciecierzycę kupujemy najczęściej w puszce lub w słoikach – w zalewie, którą większość z nas wylewa do zlewu. Ta woda to właśnie aquafaba, czyli wodę po ciecierzycy, która stała się hitem wśród wegetarian, osób z alergią na jajka oraz wielbicieli zdrowego odżywiania.

Aquafabę odkrył Joël Roessel, francuski kucharz, który w 2014 roku eksperymentował z płynem z konserw. Jego celem było znalezienie alternatywy dla jajek. O wynikach odkrycia poinformował wszystkich na swoim blogu.

Rok później, dwaj naukowcy z Francji wrzucili na kanał youtube swój filmik, w którym przygotowują czekoladowe myszki. Zamiast piany z jajek, użyli właśnie aquafaby.

Nagranie stało się inspiracją dla amerykańskiego inżyniera Goose Wohlta, który odkrył, że płyn po cieciorce może być używany przy pieczeniu wegańskiej bezy. Wcześniej ubitę pianę starano się stworzyć z siemienia lnianego. Wadą były jednak niejednokrotne problemy z ubijaniem. Wohlt podzielił się swoimi przemyśleniami na Facebooku i wraz z innymi weganami stworzył nazwę „aquafaba”. Jest to zlepek łacińskich słów „aqua”, czyli woda oraz „faba” – ziarno fasoli.

Aquafaba jest niskokaloryczna, bo w jednej łyżce znajduje się tylko 3-5 kcal. Wstępne badania płynu z konserwy wykazały, że może być on doskonałym źródłem antyoksydantów czy witamin z grupy B, jednak nie są to potwierdzone informacje.

Wiadomo, że aquafaba jest naturalną, wolną od glutenu alternatywą dla jaj. W skład płynu wchodzi tylko białko oraz skrobia. To dobra informacja dla wegetarian i osób cierpiących na alergie pokarmowe. Warto wspomnieć, że w jej skład nie wchodzą żadne dodatki chemiczne.

Wegański majonez na aquafabie

Składniki:

  • 1/2 szklanki aquafaby (tyle wody jest w 1 puszce cicierzycy)
  • 1,5 łyżki płatków drożdżowych (można pominąć, ale dają serowy posmak)
  • 3 łyżeczki octu jabłkowego
  • 3 łyżeczki musztardy miodowej
  • 1/2 łyżeczki czarnej soli (kala namak) lub zwykłej soli
  • pieprz do smaku
  • 1,5 szklanki oleju rzepakowego tłoczonego na zimno (lub innego)

Przygotowanie:

Wszystkie składniki poza olejem umieść w wysokim naczyniu blendera i miksować przez 1 – 2 minuty na najwyższych obrotach do czasu, aż płyny się dobrze połączą i napowietrzą.


Następnie wlewaj olej cienkim strumieniem, ciągle miksując.

Po ok. 3 minutach miksowania, masa będzie gęsta i będzie coraz trudniej go blendować. Wtedy wegański majonez jest gotowy.

Gotowy majonez przełóż do słoika i przechowuj w lodówce do 7 dni.

Uwagi:

By majonez stał się bardziej gęsty (w upalne dni), zalecam wstawić go na 1 godzinę do lodówki. Będzie gęstszy.

Czarna sól kala namak dodaje jajecznego posmaku, ale można ją pominąć i użyć normalnej soli.

Zamiast wysokiego naczynia do blendowania możecie użyć słoika.

Oliwa w tym przepisie się nie sprawdzi. Ma za mocny smak i zdominuje wegański majonez. Można dodać oleju z pestek winogron lub ryżowego, żeby majonez był łagodniejszy. Ja lubię olej rzepakowy, bo nadaje majonezowy charakter.

 

Możecie podczas blendowania dodać czosnek i powstanie majonez czosnkowy. Można dodać świeżą natkę pietruszki i będzie pyszny ziołowy sos. Sos przyprawiony curry zyska na wyrazistości. Dodajcie po prostu to co lubicie!

Print Friendly, PDF & Email

Mogą Cię również zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Required fields are marked *