Bez względu na to, czy lubisz gotować czy nie, kuchnia jest miejscem pracy. I tak jak biurze ustawiasz sobie biurko, drukarkę czy lampę, tak samo ważne jest ustawienie sprzętów w kuchni, zwane ergonomią. Jak ta ergonomia w kuchni może pomóc Ci w gotowaniu?

W moich ostatnich postach pokazywałam Ci, jak usprawnić sobie pracę w kuchni. Niewątpliwie odpowiednie wyposażenie jest istotne, ale nawet najlepszej jakości sprzęty nie spełnią swojej funkcji, jeśli przyjdzie Ci pracować w źle zaprojektowanej kuchni. I tu uwaga! Brak ergonomii to nie to samo, co niewielka powierzchnia. Moja kuchnia ma 4,5 m2. To bardzo mało, ale zauważyłam, że czym mniejsze kuchnie ktoś posiada, tym lepiej są one zagospodarowane.

Jak dobrze zaprojektować kuchnię?

Dobrze przemyślany układ szafek, sprzętów i blatu zapewni wygodne gotowanie nawet w mikro przestrzeni.
Kluczem do mądrego rozplanowania przestrzeni jest zrozumienie, jakie czynności wykonujemy podczas przygotowywania posiłków.

Kuchnia powinna zostać podzielona na 5 stref:

  1. lodówkę i spiżarnię (o tym jak układać produkty w lodówce znajdziesz informację w tym wpisie). Jej umiejscowienie jest równie istotne.
  2. strefę przechowywania (czyli wszystkie naczynia, sztućce). Ważny jest tutaj dostęp do tych szafek – rzeczy używane najczęściej powinny znajdować się na takiej wysokości, by mieć do nich swobodny dostęp.
  3. strefę mokrą (czyli zmywarka, zlew, ociekacz na sztućce)
  4. strefę przygotowywania posiłków (mam tutaj na myśli blat roboczy).
  5. strefę gotowania (płyta grzewcza, piekarnik oraz wszystkie towarzyszące temu garnki, patelnie, blachy i foremki) Równie istotne jest, by mieć pod ręką sztućce robocze.

 

Jak ergonomia w kuchni może pomóc Ci w gotowaniu?

Projektując swoją kuchnię lub rozważając jej przearanżowanie warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Dlaczego lodówka NIE powinna stać obok piekarnika?

ergonomia w kuchni

W nowoczesnych kuchniach najczęściej rezygnuje się z klasycznej kuchenki na rzecz montowanej w blacie płyty i piekarnika w zabudowie, którego obsługiwanie nie wymaga schylania się. Często w tej właśnie zabudowie obok piekarnika pojawia się lodówka. Czy słusznie?
Teoretycznie sprzęty te pełnią przeciwstawne funkcje, powinny zatem być od siebie oddzielone. Nowoczesne sprzęty są jednak znacznie mniej narażone na utratę ciepła czy zimna, dodatkowo ścianki zabudowy wzmacniają ich izolację. Niemniej jednak piekarnik należy do strefy “gotowania”, dlatego rozsądniej będzie go umieścić bliżej płyty gazowej.

Czy płyta gazowa/elektryczna może być przy zlewie?

ergonomia w kuchni

Płyta grzewcza powinna być niedaleko zlewu, gdyż jedno i drugie podczas przygotowywania posiłku jest niemal niezbędne. Co ważne, między nimi powinna znaleźć się przestrzeń robocza, przy której przygotujemy posiłek. Z mojego doświadczenia: fajnie, jeśli mamy do dyspozycji około 1 metra blatu, na którym swobodnie rozłożymy się z deską do krojenia, ułożymy produkty. Robiąc zaledwie jeden-dwa kroki możemy z łatwością manewrować między kuchenką a zlewem podczas gotowania.

Czy kosz na śmieci zawsze musi być pod zlewem?

ergonomia w kuchni

Kosz pod zlewem to klasyka polskiego domu. Będąc w czyjejś kuchni po raz pierwszy (a jak wiadomo lubię zaglądać ludziom do kuchni ;)), mogę z niemal stuprocentową pewnością zgadnąć, że kosz na śmieci będzie właśnie tam.
To naturalne, bo szafkę pod zlewem trudno zagospodarować na inne cele. Mimo wszystko wygodnie jest mieć pod ręką (czyt. w pobliżu powierzchni roboczej) pojemnik, dzięki któremu możemy sprzątać na bieżąco podczas przygotowywania posiłków. Stąd niewielki kosz na odpady zmieszane najwygodniej jest mieć pod zlewem, najlepiej w wysuwanej szufladzie, dzięki której wszystkie odpadki jednym ruchem ręki znajdą swoje miejsce.

Jak sprytnie segregować śmieci?

No dobra, kosz na odpady zmieszane (i jeden mniejszy na organiczne) możemy mieć pod zlewem. Ale co z pojemnikami do segregacji szkła, tworzyw sztucznych i papieru? Z uwagi na moje małe mieszkanie też długo szukałam dobrego rozwiązania.

A jest ich kilka:

  • dedykowane pojemniki do segregacji pod zlew. W sklepach budowlanych i internecie dostępnych jest wiele modeli o różnej konfiguracji i kształtach. Te najmniejsze wejdą nawet do nano szafki, ale… butelki czy kartony mają czasem spore rozmiary, które szybko zapełnią tak mały kosz.
  •  pojemniki do ustawienia jeden na drugim. Są idealne do postawienia za drzwiami w kuchni (które zwykle są otwarte, więc pojemników praktycznie nie widać) lub gdzieś, gdzie mamy do zagospodarowania wolny kąt. Zajmują mało miejsca i mogą być większe niż ich podblatowi poprzednicy.
  • jeden pojemnik zbiorczy na wszystkie śmieci do segregacji. Przyznaję, że to moje ulubione rozwiązanie – mam pod zlewem dużą torbę, do której odkładam wszystkie śmieci podlegające segregacji Gdy się napełnia, idę z nią na śmietnik i rozdysponowuję zawartość odpowiednio pomiędzy koszami. Nie zajmuje to sporo czasu i nie jest kłopotliwe, dlatego każdego, kto wymawia się przed segregacją zbyt małym mieszkaniem, pozbawiam tego argumentu! Pamiętaj tylko o zgniataniu kartonów i butelek PET.

 

Efektywna i wygodna praca w kuchni wymaga przygotowania już na etapie jej projektowania. Dobrze urządzona i wyposażona przez Ciebie kuchnia będzie jednak miejscem, w którym wydarzy się wiele kulinarnych czarów. Jak widzisz ergonomia w kuchni może dużo ułatwić w codziennym przygotowywaniu posiłków. Teraz pozostało już tylko zabrać się do gotowania – oczywiście z moją książką, która już jest po 1 korekcie. Czas premiery już blisko!

 

Do zobaczenia w Twojej kuchni,
Agnieszka

Print Friendly, PDF & Email

Mogą Cię również zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Required fields are marked *