Norweskie bułeczki z kremem budyniowym
Bardzo popularny słodka przekąska w Norwegii oraz w Szwecji. To tradycyjne szkolne bułeczki z kremem budyniowym. Całość oblana jest słodkim lukrem i posypana kokosem! Wszystko co najlepsze w jednej drożdżówce.
Najlepsze ciasto drożdżowe do niej jest wtedy, gdy przygotujecie je dzień wcześniej i będzie sobie przez noc odpoczywać w lodówce. Wtedy bułeczka jest delikatniejsza i rozpływa się w ustach. Domowy budyń może stanowić deser sam w sobie po zmieszaniu z kokosem. Nie trzeba robić bułeczek samo nadzienie też jest pyszne!
Skoleboller (18 szt)
Ciasto:
- 320 ml mleka roślinnego (można użyć tradycyjnego 3,2%)
- 50 g masła
- 500 g mąki pszennej
- 70 g cukru
- 1 łyżeczka zmielonego kardamonu
- 0,5 łyżeczki soli
- 7 g drożdży suchych
- 1 jajko
Przygotowanie:
Mleko wlej do garnka i dodaj masło. Podgrzej do letniej temperatury, tak by masło się rozpuściło. Następnie dodaj cukier, roztrzepane jajko i całość wymieszaj.
Mąkę pszenną wymieszaj z suchymi drożdżami. Dodaj sól, kardamon, a następnie mleko wymieszane z resztą składników. Wyrób ciasto w robocie z końcówka hak, tak by było miękkie i elastyczne w postaci kuli. Gdy ciasto się za bardzo klei dosyp 2 łyżki maki. Odstaw i przykryj ciasto ściereczką w ciepłe miejsce na 1,5 godziny.
Ciasto drożdżowe można wstawić do lodówki na cała noc. Trzeba wtedy szczelnie zawinąć miskę z ciastem folią spożywczą, by nie wyschło. Rano można formować z ciasta bułeczki.
Składniki na budyń:
- 4 żółtka
- 40 g mąki ziemniaczanej
- 500 ml mleka roślinnego (można użyć tradycyjnego 3,2%)
- 30 g cukru do mleka
- 30 g cukru do jajek
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Przygotowanie:
W garnku zagotuj 400 ml mleka z 30 g cukru
W miseczce utrzyj żółtka z 30 g cukru, by były białe i puszyste. Dodaj do jajek mąkę i 100 ml mleka, zmiksuj całość, by nie było grudek. Wlewaj powoli masę jajeczną do pozostałego gotującego się mleka cały czas mieszając, aż krem zgęstnieje. Zagotuj minutę i zdejmij z palnika. Dodaj ekstrakt z wanilii i wymieszaj.
Przykryj ciepły budyń folią spożywczą, tak by folia dotykała budyniu i nie utworzył się kożuch. Odstaw masę do ostudzenia. Gy będzie już letnia możesz schłodzić ją w lodówce.
Wykonanie całości
Wyrośnięte ciasto drożdżowe uformuj w wałek i pokrój na 18 kawałków. Z każdego kawałka uformuj okrągłe bułeczki. Ułóż ja na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w dużych odległościach od siebie. Przykryj ściereczką kuchenną i pozostaw na blacie do podwojenia objętości.
Gdy bułeczki podwoją swoją objętość, dnem szklanki zrób w każdej z nich wgłębienie, przyciskając szklankę mocno, praktycznie do samej blaszki (ciasto powinno być dość cienkie w tym miejscu), następnie wypełnij wgłębieniem przygotowanym budyniem.
Piecz w temperaturze 180ºC przez 15 minut. Wyjmij i ostudź na kratce.
Polewa:
- 1,5 szklanki cukru pudru
- 2 łyżki soku z cytryny
- 100 g wiórków kokosowych
Wiórki kokosowe wsyp na suchą patelnię i podpraż do lekko złotego koloru. Cukier puder wsyp do miseczki. Dodaj sok z cytryny i zmieszaj do postaci gęstego, ale lejącego lukru. Polukruj bułeczki dookoła nadzienia i obsyp prażonymi wiórkami.
Norweskie bułeczki drożdżowe z kremem budyniowym można przechowywać do 4 dni. Natomiast nigdy tak długo nie udało mi się ich przetrzymywać, bo wszystkie zostały zjedzone.